Most, który połączył pokolenia

Jesteś tu: » Strona główna » Most, który połączył pokolenia

Most, który połączył pokolenia

Grupa piąto- i szóstoklasistów pod opieką pani Katarzyny Kaczor i pana Marcina Augustyna uczestniczyła w rajdzie rowerowym, którego punktem docelowym był most na Wiśle pomiędzy miejscowościami Górka i Sokołowice. Odwiedzenie tego miejsca było okazją do przypomnienia ważnych lokalnych inicjatyw sprzed stu lat i kolejną sposobnością do rozmowy o historii.

Takich akcji w bieżącym roku szkolnym podejmujemy wiele, aby uczcić stulecie niepodległości Polski. Zależy nam również na działaniach, dzięki którym uczniowie mogą poznać historię najbliższej okolicy, dowiedzieć się, jak odradzała się administracja państwa w naszej gminie i co dla ówczesnych radnych gminy było najważniejsze. Wznowienie działalności zamkniętej przez władze austriackie poczty, budowa szosy do Kazimierzy Wielkiej... i mostu na Wiśle. Ten pomysł zgłoszono już w 1919 roku i aż do sierpnia 1939 zabiegano o jego realizację, m.in. poprzez interwencję u posła na sejm II RP – Antoniego barona Goetza (równocześnie wójta gminy Okocim).

Jednak tę, tak potrzebną inicjatywę pokolenia koszyczan sprzed stu lat, udało się zrealizować dopiero w 2002 roku.